Yhteys

Musiikkialan toimijoiden yhdessä ylläpitämä sivusto, joka tarjoaa luotettavaa ja tutkimuksiin perustuvaa tietoa toimialan vaikutuksista koko yhteiskunnassa.
info@musiikkiala.fi

Käyttöoikeudet

+

Musiikkiala.fi-sivuston tekemät ladattavat infokortit ovat vapaasti käytettävissä. Artikkeleiden ja uutisten kuvien sekä tekstien jakamiseen tulee kysyä lupa alkuperäiseltä lähteeltä, joka on ilmoitettu sivustolla. Merkkaathan alkuperäisen lähteen lisäksi myös Musiikkiala.fi, kiitos!

Asiantuntijat

+
Anne Varis
Tuotepäällikkö
Teosto
+358 50 381 9525
anne.varis@teosto.fi
Susanna Hulkkonen
Toiminnanjohtaja
LiveFIN ry
+358 50 911 6570
susanna.hulkkonen@livefin.fi
Keikat, konsertit ja festivaalit
Tina Jukarainen
Puheenjohtaja
Music Manager’s Forum Finland
+358 44 072 3283
tina@manageme.fi
Musiikkimanagerit
Juho Viljanen
Freelancereiden luottamushenkilö
Muusikkojen liitto
+358 40 527 2470
juho.viljanen@muusikkojenliitto.fi
Nina Lith
Viestintäpäällikkö
Suomen Musiikintekijät
+358 41 517 8998
nina.lith@musiikintekijat.fi
Musiikin ammattilaiset
Tommi Saarikivi
Toimitusjohtaja
Musiikin edistämissäätiö
+358 40 153 1415
tommi.saarikivi@mes.fi
Vappu Verronen
Toiminnanjohtaja
Suomen Säveltäjät ry
+358 9 445 589
vappu.verronen@composers.fi
Musiikin edistäminen ja tuet
Elmo Helokumpu
Avainasiakaspäällikkö
Gramex
+358 10 248 9213
elmo.helokumpu@gramex.fi
Lauri Skön
Markkinointipäällikkö
GT Musiikkiluvat Oy
+358 50 339 8874
lauri.skon@musiikkiluvat.fi
Markus Kaarto
Lisensointijohtaja
Teosto
+358 9 6810 1237
markus.kaarto@teosto.fi
Musiikin kuuntelu, käyttö ja luvat
Nelli Kuokka
Viestintäpäällikkö
Taideyliopiston Sibelius-Akatemia
+358 40 822 7130
nelli.kuokka@uniarts.fi
Musiikkikoulutus
Merja Hottinen
Tutkimuspäällikkö
Music Finland
+358 50 347 7549
merja.hottinen@musicfinland.fi
Johanna Laitinen
Viestintäpäällikkö
Teosto
+358 40 192 1900
johanna.laitinen@teosto.fi
Lauri Skön
Markkinointipäällikkö
GT Musiikkiluvat Oy
+358 50 339 8874
lauri.skon@musiikkiluvat.fi
Tommi Kyyrä
Apulaisjohtaja
Musiikkituottajat–IFPI Finland ry
+358 50 5664226
tommi.kyyra@ifpi.fi
Musiikin ja musiikkialan tutkimus
Iiris Lehtonen
Toiminnanjohtaja
Suomen Sinfoniaorkesterit ry
+358 40 511 6142
iiris.lehtonen@sinfoniaorkesterit.fi
Luca Gargano
Puheenjohtaja
Lastenmusiikki ry
+358 50 5514165
luca@lastenradio.fi
Musiikin lajit
Heli Lampi
Viestintäjohtaja
Music Finland
+358 50 382 8934
heli.lampi@musicfinland.fi
Teemu Fiilin
Viestintäpäällikkö
Music Finland
+358 40 530 5799
teemu.fiilin@musicfinland.fi
Musiikin vienti ja kansainvälisyys
Jari Muikku
Toiminnanjohtaja
Suomen Musiikkikustantajat ry
+358 40 719 7480
jari.muikku@musiikkikustantajat.fi
Musiikkikustantajat
Ano Sirppiniemi
Kehitys- ja teknologiajohtaja
Teosto
+358 9 6810 1287
ano.sirppiniemi@teosto.fi
Tuomas Talonpoika
Johtaja, oikeudenhaltijayksikkö
Gramex
+358 40 500 1591
tuomas.talonpoika@gramex.fi
Turo Pekari
Innovaatio- ja liiketoimintajohtaja
Music Finland
+358 50 575 0357
turo.pekari@musicfinland.fi
Musiikkiteknologia
Antti Kotilainen
Toiminnanjohtaja
Musiikkituottajat–IFPI Finland ry
+358 40 548 1781
antti.kotilainen@ifpi.fi
Tommi Kyyrä
Apulaisjohtaja
Musiikkituottajat–IFPI Finland ry
+358 50 566 4226
tommi.kyyra@ifpi.fi
Katja Vauhkonen
Toiminnanjohtaja
IndieCo ry
+358 40 747 9933
katja.vauhkonen@indieco.fi
Musiikkituottajat ja äänitteet
Lauri Skön
Markkinointipäällikkö
GT Musiikkiluvat Oy
+358 50 339 8874
lauri.skon@musiikkiluvat.fi
Taustamusiikin vaikutus yritystoimintaan
Lauri Kaira
Johtaja, edunvalvonta
Gramex
+358 10 248 9214
lauri.kaira@gramex.fi
Mirkka Kivilehto
Sopimuspäällikkö
Muusikkojen liitto
+358 40 166 4858
mirkka.kivilehto@muusikkojenliitto.fi
Nina Lith
Viestintäpäällikkö
Suomen Musiikintekijät
+358 41 517 8998
nina.lith@musiikintekijat.fi
Risto Salminen
Vappu Verronen
Toiminnanjohtaja
Suomen Säveltäjät ry
+358 9 445 589
vappu.verronen@composers.fi
Tekijänoikeudet ja korvaukset taiteilijoille
Jaana Pihkala
Toiminnanjohtaja
Tekijänoikeuden tiedotus- ja valvontakeskus ry
+358 40 706 6674
jaana.pihkala@ttvk.fi
Tekijänoikeuksien valvonta
Nina Lith
Viestintäpäällikkö
Suomen Musiikintekijät
+358 41 517 8998
nina.lith@musiikintekijat.fi
Vappu Verronen
Toiminnanjohtaja
Suomen Säveltäjät ry
+358 9 445 589
vappu.verronen@composers.fi
Teokset ja sävellys
Nina Lith
Viestintäpäällikkö
Suomen Musiikintekijät
+358 41 517 8998
nina.lith@musiikintekijat.fi
Sanni Kahilainen
Viestintäpäällikkö
Muusikkojen liitto
+358 44 544 0208
sanni.kahilainen@muusikkojenliitto.fi
Vastuullisuus